23 May 2015
Pazartesi, 11 Kasım 2013 00:00

İslamda Sosyal Adalet Özel

Yazar R. İhsan Eliaçık, Persiad’ın düzenlediği “İslam’da Sosyal Adalet” konulu söyleşi için 7 Kasım Perşembe günü Perpa’ya davet edildi. Perpa B Blok Toplantı Salonu’nda yapılan söyleşiye Perpalılar yoğun ilgi gösterdi.

Yazar İhsan Eliaçık, İslam’da Sosyal Adalet konulu söyleşi için Persiad tarafından 7 Kasım Perşembe günü Perpa’ya davet edildi. Aynı gün kitap fuarında imza günü olmasından dolayı toplantının gecikmeli başlamasına rağmen, Yazar Eliaçık’ı dinlemek isteyen yüzlerce kişi vardı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Persiad Başkanı Nazmi Gökçeli, katılımın yüksek olmasından büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, Sosyal adalete çok ihtiyaç duyulan bugünlerde, İslam’a farklı bir bakış açısı sunan Yazar İhsan Eliaçık’ın konu ile ilgili görüşlerini merak ettiklerini söyledi. Yazar İhsan Eliaçık, Türkiye’nin bugünkü sosyal ve siyasi durumunu özetleyerek, yanlış yönelimleri Kur’an-ı Kerim’den örnekler vererek açıkladı. Bukünkü hükümette yetimin hakkını yeme ve yalan söyleme olduğunu belirten Eliaçık, Başbakanın kendisini mahkemeye verdiğini belirterek, ‘‘ Benden 50 bin lira istiyor, bende O’na mahkeme yoluyla cevap verdim, bende para yok, bir yazarın sadece kitapları olur, davayı kaybedersem size ancak kitaplarımı verebilirim, sizde teşkilatlarınıza dağıtırsınız, hiç olmazsa İslam adaletini öğrenirler. ’’ Dedi. Eliaçık, İstanbul’da bir yer imara mı açılacak, AVM mi yapılacak, gidiyorlar belediye başkanına, O’da reis bilir diyor. Reis kim Başbakan, bunlar ailece tüccar, bir kamu adamı, başbakan tüccar olamaz, Başbakan ve ailesi ve de 7 ceddi ömür boyu devlet garantisi altındadır, buna rağmen niçin tüccarlık yapılır, sebep nedir, Türkiye’de hesapları yok, hepsi dışarda dedi.

Başbakan, son olarak Gezi olayları nedeniyle insanları gözlerinin içlerine bakarak yalan söylediğini belirten Eliaçık, ‘‘Cami’de içki içtiler görüntüleri var demişti ama bu görüntüler nedense çıkmıyor.’’ Dedi.
Devlet yönetimi konusunda Peygamberimizin hadislerinden açıklayıcı örnekler veren Eliaçık, Devleti yönetenlere bir ev ve bir binek yeter, fazlasını alan, haindir ve hırsızdır dedi. Eliaçık, nasıl oluyor da bir insanın bir yıl içerisinde 300 tane evi oluyor., Benim bu söylemlerime fena kızıyorlar, asla affetmiyorlar dedi. Aslolan, kendi arkadaşlarınızın bu durumlarını eleştirebilmektir diyen Eliaçık, ‘‘Gezi Parkı’nda 6 tane insanımızı öldürürse, 17 tanesini kör ederse, 200 tanesine beyin travması geçirtirse, biz bunlar arkadaşımız diye susmalımıydık, 28 Şubatta onlarca davadan yargılandım, Bugün muktedirlerin karşısında Gezi’nin yanındayım, 28 Şubatta iktidara yaranmak için 40 takla atanlar bugünde bu iktidara yaranmak için taklalar atıyorlar.’’ Dedi. Yazar İhsan Eliaçık’ın konuşmasından sonra soru cevap bölümüne geçildi. Sorularda Eliaçık’ın fikirlerine büyük ilgi oldğu görüldü. Saatin ilerlemesine rağmen insanlar tartışmak istiyordu. Söyleşinin sonunda Persiad Yönetim Kurulu Üyemiz Filiz Bal tarafından, Eliaçık’a günün anısına bir plaket verildi. Eliaçık, daha sonra söyleşiye katılanlara kitaplarını imzaladı. Persiad tarafından da bir miktar kitap alınıp üyelere ücretsiz dağıtıldı.

  

 

Kaynak : Perpa Gündem / Persiad

Okunma 274 defa Son Düzenlenme Pazar, 22 Aralık 2013 19:20